— Ekler Építész Kft.

REFORMÁTUS ÓVODA 2022 MÁNDOK

REFORMÁTUS ÓVODA 2022 MÁNDOK


A telek keskenysége korlátozta a három csoportszobás óvoda elhelyezésének lehetőségeit, ezért az optimális megoldás érdekében több lehetőséget is megvizsgáltunk. Felvetettük többek között az egyház tulajdonában álló szomszédos telekkel való egyesítés lehetőségét, ám a projekt ütemezése és határideje miatt ez nem megvalósítható. Viszont a parókia ingatlanával összehangoltan üzemeltethető. A hosszú keskeny telken csak sorolva lehetett a helyiségeket elhelyezni. A nagyobb méretű terek az elő- és oldalkertre, valamint a hátsó kertre nyílnak, a kiszolgáló helyiségek pedig az oldalhatár mentén sorakoznak.

Elől a szülői fogadóként is működő többcélú helyiséget célszerűen a bejáratnál és aula-szerűen alakítottuk ki úgy, hogy a tornaszobával összenyitható legyen és a rendezvényeket is be tudja fogadni. Az átlagosnál nagyobb belmagasságot kapott, kihasználva az utcai épületrész irodáinak emeletes beépítéséből adódó magasabb tetőzetét. A mini bölcsődei használatra is alkalmas első csoportszobát célszerű volt szintén a bejárat közelében elhelyezni, már csak azért is, hogy a többiektől elkülönítendő játszóudvarukat az oldalkert felől tudjuk kialakítani. A nagyobb gyerekeknek szánt csoportszobák játszóudvarát a hatalmas hátsó kertben tudtuk megvalósítani.

A konyharész tömege önálló gazdasági bejárattal bír, és előre nyúlik egészen a szomszédos parókia utcai homlokzatának vonaláig. Az konyharész által keretezett előudvart valójában a parkolók kötelező telken belüli kialakítása tette szükségessé. A konyha emeletén találhatók az óvoda irodái, amelyek valójában így egy kellemes léptékű városias térre néznek. Az oldalhatáros beépítési koncepció végső soron optimális megoldást kínál valamennyi helyiségcsoport igényeire, ám egyben az építészeti formálást is meghatározza.

A tetőforma is ezt az ésszerű belső elrendezést követi: az emeletes és a magasabb belső terű helyiségek, valamint az alacsonyabb térigényű szobák váltakozását írja le, enyhe hajlásszögben emelkedő és lejtő szakaszokkal. A magasabb részek elől az irodai emeletet és a tornatermet, hátul a tetőtéri gépészetet fedik le. A tetőfedés nem csak az alacsony tetőhajlásszög következményeként készült korcolt fémlemezzel, hanem azért is, mert a szomszédos épületek szürke fémlemez fedésére rímel. A szomszédos épületek színezését követő szürkés fehér homlokzatok az utcai fronton és az oldalhatáron zártabbak lesznek, míg a kertek felől árnyékot adó tornácokra nyílnak. A déli oldalkert homlokzatát nem csak a szükséges árnyékolást biztosítandó, hanem a hagyományos boltozást is idézve építettük íves ácsolt szerkezetből. A játszóudvarokat szellősen telepített fasorok kísérik, amelyek a pár éve telepített hátsó kerti gyümölcsfák sorához csatlakoznak.

Vezető tervező: Ekler Dezső

Építész: Győri Balázs, Köves Bálint

Látványterv: Berki Bálint

Statikus tervező: Kovács István – Kovács és Kovács Stúdió Kft

Szerkezetterv: Dudinszky Orsolya – Dudinszky Tervezőiroda Kft.

Épületgépész: Sor Zoltán – PhQ Épületgépészeti Mérnökiroda Kft.

Elektromos tervező: Nyári Ilona – Libella 21 Bt.

Kertészeti terv: Herr Hajnalka

Tűzvédelem:  Szöllősi Levente – Tűzinfó.hu Bt.

Úttervező: Fekete Zsolt – ÚT-IRÁNY Bt.

Geodézia: ifj. Jeles Zoltán – Jeles Földmérő Iroda

Talajmechanika: Németh Gyula VIZITERV ENVIRON Kft.,

Közművek: Bartha Miklós – Bartherv Bt,

Akadálymentesítési szakértő: Horváthné Korinek Judit

Konyhatechnika: Kauser Tibor – LIGET Építész és Mérnöki Iroda

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.